ابزار هدایت به بالای صفحه


مقتدران سلام صادقیه

ارائه مطالب درسی و علمی

ابزار وبمستر

مقتدران سلام صادقیه

این وبلاگ شامل موارد زیر می باشد :

1- درج مطالب درسی و کمک درسی

2- گنجاندن مطالب علمی

3- ارائه نمونه سوالات مربوط به کلاس هفتم

4- ثبت مطالب جالب خواندنی

آخرین نظرات

۲۸ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود.

این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود. مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن «ساتورن» خوانده می‌شد.

ایرانیان باستان با این باور که فردای شب چله با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (دی در آیین ایرانی {زرتشتی} به معنی دادار و آفریننده) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود.
یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است.مردم دوران باستان که با دانش نجوم آشنایی داشتند، میدانستند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند.
سفره شب چله ، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد.
روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروز (روز خورشید) و دی گان؛ می‌خواندند و به استراحت می‌پرداختند و تعطیل عمومی بود.

برگرفته از :  آثارالباقیه ابوریحان بیرونی شب چله  فرخنده و شاد باش باد


شب حافظ و سعدی
شب پارسی و مادی
شب آخر آذر
شب پاک و منور
شب آرش و آتش
شب مهر و سیاوش
شب پاک اهوراست
شب مژده و یلداست
یلداتون مبارک۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۴ ، ۲۳:۴۹
دانیال زرگرزاده
 
سیاره کره زمین جدید‌ترین تصویر از سیاره‌ای شبیه به زمین+عکس

در جدیدترین تصاویر ارسالی از کاوشگر کاسینی ناسا، سطح یکی از قمرهای سیاره زحل به نام تایتان از میان جو غبارآلود آن به کمک اشعه‌ی مادون‌قرمز رصد شد. تصاویری که معمولاً از تایتان گرفته می‌شوند به خاطر لایه‌ی ضخیمی از گردوغبار به رنگ نارنجی هستند اما در تصاویر جدید دریاچه‌هایی از اتان، متان و پروپان مایع روی سطح این قمر دیده می‌شود.

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۴ ، ۰۸:۵۶
دانیال زرگرزاده


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تا تیرماه سال آینده قنات بلده فردوس به عنوان یک اثر تاریخی و کویر لوت به عنوان یک اثر طبیعی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت می‌رسد.
خبرآنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: تا تیرماه سال آینده قنات بلده فردوس به عنوان یک اثر تاریخی و کویر لوت به عنوان یک اثر طبیعی استان در فهرست آثار جهانی به ثبت می‌رسد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۴ ، ۰۸:۵۳
دانیال زرگرزاده


مواد غذایی که اگر دقت لازم در مصرف آن‌ها نباشد موجب مرگ می‌شود

غذا غذاهای کشنده‌ در آشپزخانه! 

 

بعضی از مواد غذایی در یخچال و گنجه‌های آشپزخانه وجود دارند که بسیار سمی بوده و عامل اصلی سرطان می‌باشند. بدین منظور توصیه می‌شود که با احتیاط بیشتر و آگاهی کامل این موادغذایی را مصرف کنید و حتی بعضی از این مواد باید سریعاً دور ریخته شوند.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۴ ، ۰۸:۵۰
دانیال زرگرزاده
مارگارین یا کره گیاهی فاقد چربی ترانس می‌باشد و برای بدن لازم و ضروری است
در هر آشپزخانه‌ای تمام کالاهای اساسی چون شکر، نمک، روغن، ادویه، شیر و غیره وجود دارد. بنا به ذائقه افراد خانه بعضی از مواد غذایی به طور دائم در آشپزخانه مصرف می‌شود. اما این بار توصیه بر این است که هر نوع ذائقه‌ای که دارید روغن گیاهی را هم در آشپزخانه خود قرار دهید.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۴ ، ۰۸:۴۶
دانیال زرگرزاده
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ آذر ۹۴ ، ۰۱:۰۴
دانیال زرگرزاده


مدیر کل آموزش پرورش شهر تهران از تعطیلی تمام مدارس شهر تهران در تمام پایه های تحصیلی در روز یک شنبه خبر داد

اسفندیار: تمام مدارس شهر تهران در تمام پایه های تحصیلی فردا یک شنبهه 29 آذر به دلیل آلودگی هوا تعطیل است

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۴ ، ۲۱:۳۴
دانیال زرگرزاده


دانشمندان می گویند، ذوب شدن یخ های قطبی در اثر بالا رفتن دمای زمین سبب کندی چرخش کره زمین شده که نشانگر اثرات فراگیر تغییرات اقلیمی این سیاره است.
 
 محققان اعلام کرده اند عامل این تغییر کوچک اما قابل مشاهده در حرکت وضعی زمین که به وسیله ماهواره ها و محاسبات نجومی اندازه گیری می شود بالا آمدن سطح دریا ها و وارد شدن یخ های ذوب شده به درون اقیانوس ها است.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۲۷
دانیال زرگرزاده

دریاچه ارومیه دریاچه ارومیه از لنز دوربین ناسا +عکس
عکسی هوایی از دریاچه ارومیه منتشر شده است. اگر چه در چند ماه گذشته به واسطه بارش و نزول رحمت الهی کمی سطح دریاچه ارومیه بالا آمده اما وضعیت نا بسامان این محوطه طبیعی ایران در این عکس به خوبی مشخص است.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۲۰
دانیال زرگرزاده


مغز پیچیده‌ترین عضو و به عنوان فرمانده بدن، مرکز کنترل بسیاری از واکنش‌های بدن است و کمترین آسیب به این عضو می‌تواند خسارات جبران ناپذیر حتی مرگ را به همراه داشته باشد.
به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شاید برخی از ما در میان نزدیکان و آشنایانمان با چنین صحنههایی روبهرو بودهایم و این لحظات را تجربه کردهایم که عزیزمان بر اثر حادثه ای هرچند کوتاه و چند ثانیه ای به حالت کما رفته و چشم ها منتظر هوشیار شدن هرچه زودتر او بوده است.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۱۵
دانیال زرگرزاده

 تصاویر جالب از عطسه افراد ( گالری تصویری)

ویروس که الان شایع است؛H1N1است.این ویروس ابتدا در بدن خوک مشاهده شده واولین بیماران،از خوک مبتلا شده اندو به همین دلیل به این نوع آنفلونزای ،آنفلونزا خوکی هم گفته می شود.ابتلا

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۴ ، ۲۱:۳۰
دانیال زرگرزاده


ناسا گزارشی پیرامون گرمایش جهانی و خشکسالی در ۳۰ سال آینده منتشر کرده که نشان می دهد ۴۵ کشور جهان در معرض خشکسالی شدید هستند. در این فهرست ایران رتبه چهارم را دارد.
به گزارش جهان به نقل از ایرنا، بر اساس این گزارش در فهرست ۴۵ کشور در معرض خطر، ایران در رتبه چهارم قرار گرفته است. گزارش ناسا تاکید می کند که بعید نیست بین ۳۰ تا ۴۰ سال آینده بخش های وسیعی از ایران به بیابان مطلق تبدیل شوند.
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۴۴
دانیال زرگرزاده


دانشمندان می‌خواهند از روی پوست مارها رنگی تولید کنند که پایدارتر باشد و آسان از بین نرود.
به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دانشمندانی که دریافته اند چگونه مارها بر روی شکم‌شان می خزند امیدوارند که این کشف بتواند به آنها در تولید سطوح و رنگ هایی که به آسانی از بین نمی رود، کمک کند.

این گروه از محققان امیدوارند که بتوانند از لایه روغنی که سطح شکم مارها را پوشانده الهام گرفته و مواد تازه سختی تولید کنند.

اما این نخستین بار نیست که بشر از جانوران الهام می‌گیرد و چیزی تازه می‌سازد. در این مطلب به پنج نمونه جالب اشاره می‌کنیم.

جانورانی که منبع الهام تکنولوژی کدامند+تصاویر!
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۴۱
دانیال زرگرزاده


خورشید
نتایج مطالعه ای جدید نشان می دهد خورشید قادر به انتشار فوران های آتشینی است که در پی آن زیرساختارهای فناوری در زمین ضعیف و منهدم می شود اما جای نگرانی در این باره نیست.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۳۲
دانیال زرگرزاده

رحلت پیامبر اعظم، معراج وصال اوست با حضرت دوست. رحلت جانسوزش را به عاشقان رسالتش تسلیت می گویی

 

اهل عالم عزای خاتم الانبیاست
همه جا کربلای خاتم الانبیاست
زین بلای عظیم گشته امت یتیم
السلام علیک، یا رسول الله

التماس دعا

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ آذر ۹۴ ، ۲۰:۰۷
دانیال زرگرزاده


با سلام

 از این به بعد مجموعه ویدیو ها ی دیدنی و طنز را در کانال آپارات مقتدران سلام صادقیه به

ادرس: www.aparat.com/DANIELSTAR

 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۴ ، ۲۰:۱۶
دانیال زرگرزاده


تصویر زیر مربوط به کهکشان مارپیچی ESO 498 - G5 در فاصله 100 میلیون سال نوری از زمین است که توسط هابل ناسا شکار شده است.ستارگان جوان در این کهکشان به رنگ آبی وستارگان پیرتر به رنگ زرد در تصویر دیده می شوند که در مدارهای در حال چرخش هستند.
کهکشان مارپیچی شامل تعداد زیادی ستاره هستند که بصورت مارپیچی به دور سیاهچاله مرکزی کهکشان در حال چرخش هستند این چرخش تا زمانی که ستاره خود نابود شود یا به درون افق رویداد سیاهچاله سقوط بنماید که در نهایت باعث بلعیده شدن ستاره توسط سیاهچاله یا سیاهچاله مرکزی کهکشان می شود ادامه پیدا خواهد کرد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۴ ، ۱۰:۱۴
دانیال زرگرزاده


ماه چرخش ماه به دور خود 
نجوم و علوم فضایی؛
چرخش ماه به دور خود
زمین و ماه در قفل گرانشی هستند، پدیده ی متداولی که در قمرهای مشتری، زحل، پلوتو و… هم مشاهده شده است. در این اثر شیب نیروی کشندی، یک کره و یا جرم آسمانی همیشه به سوی کره و یا جرم آسمانی دیگر رو کرده است.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۴ ، ۱۰:۱۰
دانیال زرگرزاده
زمین لرزه‌ای به بزرگی 3.5 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بابامنیر، فارس را لرزاند.
 به نقل از مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران؛ زمان این زمین لرزه ساعت ۰۶:۲۹:۰۸.۳با قدرت 3.5 ریشتر در بابامنیر، فارس ثبت شده است.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۴ ، ۱۰:۰۴
دانیال زرگرزاده


منظومه شمسی از تمام سیاراتی که به دور خورشید گردش می کنند، تشکیل شده است. افزون بر سیارات، در این منظومه اقمار، ستاره های دنباله دار، سیارک ها، خرد سیارات و گرد و غبار و گاز نیز حضور دارند. در شاریطی که منظومه شمسی دارای هشت سیاره است اما بیش از 100 دنیا دارد. در ادامه حقایقی جالب توجه درباره سیارات این منظومه ارائه می کنیم.

عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید و همچنین کوچکترین سیاره در منظومه شمسی است. عطارد تنها طی 88 روز زمینی مدار سالانه خود را تکمیل می کند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۲ آذر ۹۴ ، ۱۰:۰۰
دانیال زرگرزاده